• Ρήγα Φεραίου 5, Νέα Ιωνία
  • mail@3dim-n-ionias.att.sch.gr
  • Ρήγα Φεραίου 5, Νέα Ιωνία
  • mail@3dim-n-ionias.att.sch.gr

Το 3ο Δημοτικό σχολείο Νέας Ιωνίας εγκαινιάστηκε το 1988 και λειτουργεί αδιάλειπτα εδώ και 32 χρόνια.

Διαθέτει 12 αίθουσες διδασκαλίας, 1 αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων – Εκδηλώσεων, 1 Εργαστήριο Πληροφορικής Τ.Π.Ε, 1 αίθουσα για το Τμήμα Ένταξης, 1 αίθουσα Ειδικοτήτων, Κυλικείο, 1 Γραφείο Διδασκόντων, Γραφείο Διεύθυνσης Σχολείου, Αποθήκη οργάνων Φυσικής Αγωγής,  Γραφείο Προσωπικού Καθαριότητας, καθώς και 1 αίθουσα όπου στεγάζεται τμήμα του 11ου Νηπιαγωγείου μετά από παραχώρηση της Σχολική Επιτροπής του Δήμου Νέας Ιωνίας.

Διαθέτει επίσης παρτέρι με άνθη στο προαύλιο, 3 μουριές, βρύσες για πόσιμο νερό των μαθητών, καθώς και κήπο με εσπεριδοειδή, μονοετή λαχανικά, κλήματα  και αρωματικά βότανα, όπως και πολυετή άνθη  στο πίσω μέρος του κτιρίου.