• Ρήγα Φεραίου 5, Νέα Ιωνία

• Ανακοινώσεις
  • Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΗΣ

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

Σας ενημερώσουμε για την συνεργασία του σχολείου μας με το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  στα πλαίσια της Πρακτικής Άσκησης στη Διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας.   Η Πρακτική Άσκηση Φοιτητών/τριών πραγματοποιείται στο πλαίσιο του μαθήματος επιλογής «Πρακτική Άσκηση στη Διδασκαλία της Αγγλικής» του Η’ εξαμήνου.  Το μάθημα της Πρακτικής Άσκησης είναι υποχρεωτικό για όσους φοιτητές/τριες επιλέξουν το πρόγραμμα μιας και χωρίς αυτή την πιστοποίηση δεν δύνανται οι ασκούμενοι φοιτητές να έχουν πρόσβαση ως εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Μέσα από το μάθημα της Πρακτικής Άσκησης δίνεται η δυνατότητα στους/στις φοιτητές/τριες να εργαστούν ως βοηθοί-διδάσκαλοι σε Ιδρύματα και Οργανισμούς που προσφέρουν ξενόγλωσση εκπαίδευση (σχολεία δημόσια και ιδιωτικά, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης). Βασικός στόχος του μαθήματος είναι να παρέχει στους/τις φοιτητές/τριες την απαραίτητη γνώση για να παρακολουθήσουν με επιστημονικό βλέμμα και να κατανοήσουν τις παιδαγωγικές πρακτικές που εφαρμόζονται στην ξενόγλωσση τάξη. Η προσέλευση των φοιτητών στα σχολεία προβλέπεται να ολοκληρωθεί τέλη Μαϊου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ζαμπούλη Κωνσταντίνα