• Ρήγα Φεραίου 5, Νέα Ιωνία
  • mail@3dim-n-ionias.att.sch.gr
  • Ρήγα Φεραίου 5, Νέα Ιωνία
  • mail@3dim-n-ionias.att.sch.gr

“4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία”

• By admin
  • Ανακοινώσεις
  • Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία”

Με αφορμή την “4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία”, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε τάξης του 3ου Πειραματικού Δ. Σ. Ν. Ιωνίας είχαν την ευκαιρία στο μάθημα των αγγλικών να συνδεθούν διαδικτυακά με τους μαθητές από το St. Constantine’s International School στην Αρούσα της Τανζανίας. Τα αγωνίσματα στην αρχαία Ολυμπία και το ολυμπιακό ιδεώδες ήταν θέματα που διαπραγματεύθηκαν οι μαθητές, αλλά τους κέρδισαν οι σχολικές εγκαταστάσεις και τα άψογα ελληνικά που μίλησαν οι Τανζανοί!

Υπεύθυνη εκπαιδετικός: Ζαμπούλη Κωνσταντίνα

Επιπλέον, το τρένο του Ομίλου “Περπατώ, περπατώ μες στον κόσμο” έφτασε στη Γαλλία και με αφορμή τη διοργάνωση των Ολυμπιακών αγώνων στο Παρίσι και την Ολυμπιακή εβδομάδα οι μαθητές και οι μαθήτριες του ομίλου έφτιαξαν τις δικές τους αναμνηστικές τσάντες!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κορδώση Σουζάνα